Christer Dahlbom och Morgan Lindberg

Bilvaruhuset Dahlboms Bil växer

22/4 kl. 23:19

Sedan 1956 har Dahlboms Bil sålt och reparerat bilar och 1973 invigdes Bilvaruhuset i Bomhus, som är auktoriserad återförsäljare för Subaru och Hyundai. Bilförsäljningen ökar och därför har företaget anställt ytterligare en säljare, Morgan Lindberg, som arbetat i bilbranschen i flera år. Morgan är uppväxt i Valbo men bor numer med sin familj i Åbyggeby.

- Vi förstärker försäljningsorganisationen för att möta den ökade efterfrågan på Subaru och Hyundai, säger Christer Dahlbom. Efterfrågan på begagnat ökar också.
Bilvaruhuset Dahlboms Bil är ett komplett bilföretag med både försäljning och service. Verkstaden är auktoriserad för Subaru, Hyundai och Suzuki samt är MECA Car Service – Allbilverkstad som kompletteras med både plåt- och lackavdelning.
- Bilförsäljning handlar idag mer om relation eftersom kunderna ställer krav även på bra service, säger Morgan Lindberg. Vi vill ha nöjda kunder som kommer tillbaka till oss när det är dags att byta bil nästa gång.
- En bra bilaffär gör både kunden och säljaren nöjda, avslutar Morgan Lindberg.

Denna artikel är publicerad via SvenskPress.se.

Dela / Bokmärk / Skriv ut
Torbjörn Edlund

Torbjörn Edlund

Medlem sedan 2007-08-28

Försöker skriva så att alla skall kunna förstå även komplicerade händelser.
Det är bättre att ångra något man gjort än något man tackat... Läs mer

Kommentarer

Ingen har ännu kommenterat denna artikel, du kan bli den första!

Kommentera

Publicera

Mer läsning

Vad vill du läsa?

Nyhetsbrev

Videoklipp

Gallerier

Hjälp

Stäng